Načítání obsahu...
Blog

Blog

Srbské podnikatelky se na KHK ZK zajímaly o podnikání ve zlínském regionu

Díky partnerským vztahům mezi městem Valašské Meziříčí a srbským městem Čačak přijela na Zlínsko desetičlenná skupina žen – podnikatelek, které se zajímaly o možnosti spolupráce s firmami ve Zlínském kraji. Podnikatelky zastupovaly místní podniky různé velikosti od pěti do několika set zaměstnanců z různých oblastí, od výroby tradičních dortů a koláčů, přes rehabilitační centrum, výrobu ručních fotoalb a kartonových obalů, bio uhlí a briket používaných v medicíně, zemědělství či domácnosti nebo například topných systémů a radiátorů s využitím vlastních patentů. „V oblasti Čačaku, který leží jižně 145 km od Bělehradu, působí kolem 6000 subjektů podnikajících v průmyslové a zemědělské výrobě,“ uvedla hlavní organizátorka Gorana Tanaskovič.

„Naše firma je na trhu více než deset let. Zabýváme se mezinárodní dopravou a spedicí, máme 38 zaměstnanců, působíme v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, v Polsku a včera jsme jednali o možnostech spolupráce i s českým partnerem,“ řekla Sonja Tanaskovič ze společnosti Ralex trans. Také Mara Topalovič, nositelka podnikatelských ocenění v Srbsku a předsedkyně ženského podnikatelského sdružení, by ráda našla uplatnění na českém trhu se svými módními výrobky – ručně malovanými hedvábnými šátky i kravatami. Její studio Maruška je známé také díky tomu, že používá nejen trendové látky, ale i originálními potisky s motivy srbských naivních malířů. „Naše výrobky jsou známé také v zahraničí, jako dárky je dostali i známé osobnosti, mezi nimi například Michelle Obamová, německá kancléřka Merkelová nebo prezidenti Trump a Putin,“ vysvětluje Mara Topalovič ze studia Maruška. 

Podnikatelky, které se 6. září zúčastnily ve Zlíně setkání, organizovaného Krajskou hospodářskou komorou Zlínského kraje, nepůsobí pouze v oborech typických pro ženy, ale vedou i velké výrobní firmy. Příkladem je Unipromet, který představila Žaklina Bojovič. „Pracuji na pozici obchodní ředitelky. Jsme rodinná firma, kterou založil můj otec, máme 410 zaměstnanců a zabýváme se výrobou svodidel a protihlukových stěn, které se staví podél dálnic. Naše výrobky vyvážíme do 27 zemí světa, proto hledáme příležitosti i v České republice,“ říká obchodní ředitelka.  

Podnikatelky jsou členkami ženského podnikatelského sdružení v Čačaku, které nese jméno malířky Naděždy Petrovič a které vzniklo v roce 2009. Jejich cílem je vzájemná spolupráce, výměna zkušeností i ekonomická podpora. „Naše cíle jsou podobné s podnikatelkami na Moravě. Velmi mne těší zájem o konkrétní spolupráci,“ říká Jana Volná, která vede zlínský klub Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek a která se zúčastnila setkání na Krajské hospodářské komoře. Na setkání také získaly srbské podnikatelky informace o cestovním ruchu ve Zlínském kraji od Dany Daňové, ředitelky Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o Technologickém inovačním centru od ředitelky TIC Daniely Sobieské a samozřejmě o aktivitách Krajské hospodářské komory od ředitelky Ivety Táborské a Bohdany Konečné, která vede Kontaktní centrum pro východní trhy. „Na návštěvu i zájem srbských podnikatelek bychom chtěli v blízké budoucnosti navázat, ať už uspořádáním Byznys dne nebo formou mise do Srbska,“ říká Iveta Táborská. Příležitostí k návštěvě Čačaku může být i průmyslový veletrh, na který hosté pozvali podnikatele Zlínského kraje už na 10. října.


Rozhovor s paní Hanou Portovou pro Český Rozhlas
5. 3. 2018

Rozhovor s paní Hanou Portovou pro Český Rozhlas

Majitelka slévárny ALFE BRNO v rozhovoru pro Český rozhlas. Paní Portová je jedinou ženou v České republice, která slévárnu nejen řídí, ale také od roku 1992 vlastní.
Rozhovor s paní Hanou Portovou pro Český Rozhlas
Březnový newsletter ČMAPM
4. 3. 2018

Březnový newsletter ČMAPM

Přinášíme Vám nové číslo newsletteru Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek ! Přejeme příjemné čtení
Březnový newsletter ČMAPM